Roślina, która zatrzymuje czas

W tym roku postanowiłam zadbać o swój wygląd bardziej niż dotychczas, a tak konkretnie – włączyć do codziennej diety więcej składników o działaniu anti-aging.
Nasza europejska tradycja ziołolecznicza jest uboga w porównaniu z takimi systemami jak tradycyjna medycyna chińska czy medycyna ajurwedyjska. Oczywiście – mamy i u nas rośliny, które całkiem nieźle zadbają o naszą urodę, ale mnie bardziej przekonuje ziołolecznictwo azjatyckie niż europejskie.
Dlatego dzisiaj przybliżę Ci gotu-kolę, czyli wąkrotę azjatycką (Centella asiatica) – jedną z najbardziej popularnych roślin o działaniu anti-aging.
Niewiele roślin leczniczych ma tak długą, udokumentowaną historię jak gotu kola; od wieków stosowana przez chińskich i indyjskich zielarzy, od zawsze wymieniana jako „cudowny eliksir życia”. W Indiach istnieje legenda o mędrcu, który dzięki gotu koli przeżył ponad 200 lat, ale nie jest to bynajmniej powód, dla którego będę stosować wąkrotę.
Przemówił do mnie fakt, że Centella asiatica jest ajurwedyjskim ziołem, które stosuje się jako wzmacniacz funkcji poznawczych razem z Bacopa monnieri, ale również jako ziele o działaniu przeciwzapalnym (toczeń i egzema), regenerującym skórę i usprawniającym krążenie żylne.
Z kolei w medycynie chińskiej wąkrota – Fo-Ti-Tieng (gotu-kola) jest uważana za ziele długowieczności, gdyż regularnie zażywana opóźnia procesy starzenia.
Jak naprawdę działa gotu-kola?
Lekarze starożytnych Indii w zdecydowanej większości przypadków mieli rację, co do działania wąkroty. Istnieje szereg badań potwierdzających korzyści dla zdrowia układu krążenia (w szczególności, przewlekłej niewydolności żylnej), regeneracji skóry, gojenia się ran.
Wiemy także, że gotu-kola poprawia jędrność skóry – z jednej strony hamuje grupę enzymów, które rozkładają kolagen, z drugiej zwiększa jednocześnie szybkość syntezy kolagenu.
Jeśli zależy Ci na zachowaniu młodości, zawsze szukaj roślin o jak najwyższym potencjale przeciwutleniającym. Wąkrota pod tym względem radzi sobie doskonale. Po pierwsze wykazuje właściwości przeciwutleniające zarówno w ekstraktach wodnych, jak i etanolowych. Jest to o tyle dobra wiadomość, że nie musisz przygotowywać nalewek, bo napar zadziała równie skutecznie.
Warto wiedzieć, że napar z gotu-kola jest porównywalny pod względem siły przeciwutleniającej do ekstraktu z pestek winogron, witaminy C i bacopa monnieri.
“Pigułka młodości”, którą łatwo przygotujesz
Centella działa synergistycznie z witaminą E, zwaną przecież w naszej kulturze witaminą młodości. Dlatego będzie nieodzownym składnikiem mojej diety anti-aging. Ponieważ kupno świeżych liści wąkroty jest bardzo trudne, będę stosowała ekstrakty lub suszone ziele.
Terapeutyczna, dobowa porcja wynosi od 60 do 120 mg + 12 mg witaminy E (100% RWS) i już mamy gotową formułę młodości.
Kupując ekstrakt, wybieraj standaryzowany na obecność azjatykozydów i/lub triterpenów.
Źródła:
Chandrika U.G., et al., Carotenoid and mineral content of different morphotypes of Centella asiatica (Gotukola), Int J Food Sci Nutr (2011).
Mukherjee S, et al., Evaluation of comparative free-radical quenching potential of Brahmi (Bacopa monnieri) and Mandookparni (Centella asiatica) Ayu, 2011.
Lutomski J. Ziołolecznictwo chorób wieku podeszłego. Borgis – Postępy Fitoterapii 3/2000, 24-32.
Jurkowska S. Produkty kosmetyczne. Ekoprzem, Dąbrowa Górnicza 2006.
Lamer-Zarawska E., Kowal-Gierczak B., Niedworok J. [red.], Fitoterapia i leki roślinne. PZWL, Warszawa 2007.
Maquart F. X., Bellon G., Gillery P., Węgrowski Y., Borel J. P. Stimulation of collagen synthesis in fibroblast cultures by a triterpene extracted from Centella asiatica, Connect Tissue Res. 1990, 24:107-20.