Jak czytać etykiety probiotyków? (plus przepis na kiszoną paprykę)

Zanim obejrzysz nagranie, w którym pokazuję Ci, jak przygotowuję kiszoną paprykę, zapoznaj się z kilkoma ważnymi informacjami, które chcę Ci przekazać. Mam nadzieję, że ułatwią Ci one dokonanie właściwego wyboru.
Probiotyki – co widać na etykiecie?
Po pierwsze, probiotyki mogą występować jako suplement diety i jako lek. Chyba nikomu nie muszę udowadniać wyższości leków nad suplementami, ale przypomnę najważniejsze fakty. Leki w przeciwieństwie do suplementów diety podlegają bardzo szczegółowej weryfikacji i wielostopniowej rejestracji. Potrzebne są również badania potwierdzające skuteczność. Zdefiniowane są również wszystkie skutki uboczne i interakcje.
W przypadku suplementów diety, wystarczy zarejestrować dany produkt w GIS. (Głównym Inspektoracie Sanitarnym). Uproszczona procedura i brak badań nie zwalniają jednak producentów z odpowiedzialności za jakość i deklaracje na opakowaniu. Dlatego daleka jestem od stwierdzenia, że suplementy diety są złe same z siebie.
Dlatego, zanim kupisz probiotyk, sprawdź na opakowaniu, czy jest to lek czy suplement.
Co jeszcze widać na etykiecie?
To, co najważniejsze – czyli jak odróżnić produkt, który jest probiotykiem, od produktu, który nim nie jest.
Zwróć szczególną uwagę na nazwę bakterii w składzie. Pełna nazwa szczepu musi zawierać trzy człony w następującej kolejności: rodzaj, gatunek, literowo-cyfrowe oznaczenie.
Prawidłowe oznaczenie szczepów probiotycznych:
Lactobacillus rhamnosus R0011
Lactobacillus helveticus R0052
Nieprawidłowe oznaczenie szczepów probiotycznych:
Lactobacillus
Lactobacillus rhamnosus.
Jak ocenić, czy dany produkt ma dobową dawkę terapeutyczną?
Probiotyki, jeśli mają być skuteczne, powinny zawierać dobową dawkę 5 miliardów kolonii bakteryjnej (5 mld CFU czyli 5 x 10 do 9 CFU).
Ilość bakterii podaje się w jtk – jednostkach tworzących kolonię – co jest równoważne z anglojęzycznym skrótem CFU (ang. colony-forming unit).
Zapamiętaj:
CFU= jtk
CFU występuje częściej, ale jtk też możesz spotkać na etykiecie.
1 mld komórek zapisuje się (1 x 109 CFU)
2 mld komórek zapisuje się (2 x 109 CFU)
3 mld komórek zapisuje się (3 x 109 CFU)
Czy probiotyki należy przechowywać w lodówce?
Kluczowa jest informacja od producenta. Są probiotyki, które powinny być przechowywane w lodówce i takie, które można przechowywać w temperaturze do 20 stopni.
Jeśli chodzi o probiotyki w kapsułkach lub kroplach, to kończę ten temat, ale tylko na dziś. Jeszcze do niego wrócę, niejeden raz.
A teraz serdecznie zapraszam Cię do obejrzenia video-nagrania: